Cutter & Buck är ett ledande sortiment av golfinspirerade kläder för män och kvinnor som uppskattar innovativa, högkvalitativa sportkläder. De bästa materialen i klassisk stil och ett brett utbud av färger skapar kläder som ser ut och fungerar oklanderligt. Cutter & Buck´s sortiment hittar du hos Alltryck.se
Sortera efter | Produkter per sida | |
Sunset Polo Dam från Cutterandbuck. En sportig piké speciellt utformad för aktiv prestanda. Mycket bekväm kortärmad piké som känns supermjuk mot huden och effektivt transporterar svett bort från kroppen. Designad med kontrastfärg vid oket, en dold knappslå. Detta är en pikétröja som kombinerar innovativ design med en sportig bekväm passform. Beställ pikétröjorna med eget tryck eller brodyr.
Blakely är gjord i mjukt bomullsgarn, designad med inspiration från amerikansk rugby och skandinavisk minimalism. Kabelstrukturen skapas genom att olika lager korsas. Blakely är en klassisk tröja i modern passform med rundad halsringning och ribbavslut nedtill. Beställ tröjor med er logo i brodyr.
Blakely är gjord i mjukt bomullsgarn, designad med inspiration från amerikansk rugby och skandinavisk minimalism. Kabelstrukturen skapas genom att olika lager korsas. Blakely är en klassisk tröja i modern passform med rundad halsringning och ribbavslut nedtill. Finns även i herrmodell. Beställ tröjor med er logo i brodyr.
Den här cityinspirerande jackan håller dig varm och komfortabel. Utrustad med flera fickor och praktiska dragkedjor. Jackans passform har anpassats efter att bäras över en kavaj. Det mjuka tyget är noga utvalt och jackan är dekorerad med metaljdetaljer och mönstrat foder. Finns även i herrmodell. Beställ jackor med eget tryck eller brodyr.
Den här damjackan från Cutter & Buck är trots sin lätta vikt värmande i alla väder och användbar hela året. Vi har valt att använda Primaloft® vaddering för dess värmande funktion, kompakthet och komfort. Då kroppen använder energi för att hålla sig varm, anänder Primaloft® en patenterad microfiberstruktur för att hålla kroppens värme och energi. De ultrafina fibrerna formar en tät väv av luftfickor som fångar värmen från kroppen vilket stöter bort kyla. När vadderingen blir blöt släpps luften fri på ett andningsbart sätt. De ultratunna Primaloft® fibrerna är framtagna med en vattenavstötande förmåga som håller jackan torr och isolerande. Jackan finns även i herrmodell.
Kviltad jacka med en modern twist där ett tidlöst uttryck har kombinerats med modern design. Dragkedjan framtill är gömd under en knappslå som stänger ute kyla och vind. Utrustad med fickor framtill och reglerbara ärmavslut. En elegant jacka som passar i många sammangang. Finns även i dammodell. Beställ jackor med egen logo i brodyr.
Skön sportjacka från Cutter & Buck i mjukt tyg. Fungerar lika bra som sportjacka eller som mellanlager under en varmare jacka eller vindjacka. Jackan är Utrustad med YKK - dragkedjor framtill och sidofickor. Jackan finns i fem olika färger. Jackan finns även i dammodell. Beställ sportjackor med eget tryck eller brodyr.
Skön sportjacka från Cutter & Buck i mjukt tyg. Fungerar lika bra som sportjacka eller som mellanlager under en varmare jacka eller vindjacka. Jackan är Utrustad med YKK - dragkedjor framtill och sidofickor. Jackan finns i fem olika färger. Jackan finns även i herrmodell. Beställ sportjackor med eget tryck eller brodyr.
Med sitt lätta tyg av CB WindTec, ett tunt och tätvävt tyg, ger den här kortärmade jackan en känsla av rörelsefrihet, den skyddar samtidigt mot vind och lätt regn har ett UV-skydd. Designad med gömda dragkedjor i fickor framtill för förvaring av mobil och nycklar. Utrustad med halvlängdsdragkedja framtill från YKK med låsbar zippuller. Den här jackan är perfekt att bära över ett underställ på våren eller en tidig höstdag. Ton-i-ton logga baktill. Sportig passform med extra ärmvidd. Passar perfekt som vindjacka på golfbanan eller vid löpning. Beställ jackor med eget tryck eller brodyr.
Bekväm kortärmad piké från Cutter & Buck. Känns supermjuk mot huden och tar effektivt bort svett från kroppen. Designad med ribbad krage och 3 knappar. Pikétröjan är även utrustad med UV skydd. Fungerar lika bra på golfbanen som på kontoret. Finns även i dammodell.
Bekväm kortärmad piké från Cutter & Buck. Känns supermjuk mot huden och tar effektivt bort svett från kroppen. Designad med ribbad krage och 3 knappar. Pikétröjan är även utrustad med UV skydd. Fungerar lika bra på golfbanen som på kontoret. Finns även i herrmodell.
Softshelljacka som är vind och vattentät. Vattenpelare 3000 mm. Andningsfunktion 3000g/m2/24h. Kontrasterande detaljer. Heldragkedja fram. Bröstficka och sidofickor. Mjuk och smidig att bära. Finns i herr och dammodell. Beställ jackor med eget tryck eller brodyr.
Lacey, vår v-ringade tröja är gjord i ett bomull och akryl blandgarn från Tyskland. När dessa två kvaliteter blandas får man fram en mjuk och hållbar kvalitet som tål att användas länge utan att den den förlorar sin ursprungliga form. Ribbavslut nedtill. Modern/ledig passform som passar perfekt över en skjorta. Detta plagg är tidlöst och vi anser att det är en garderobsklassiker. Beställ tröjor med egen logo eller text i brodyr.
Lacey, vår v-ringade tröja är gjord i ett bomull och akryl blandgarn från Tyskland. När dessa två kvaliteter blandas får man fram en mjuk och hållbar kvalitet som tål att användas länge utan att den den förlorar sin ursprungliga form. Ribbavslut nedtill. Modern/ledig passform som passar perfekt över en skjorta. Detta plagg är tidlöst och vi anser att det är en garderobsklassiker. Finns även i dammodell. Beställ tröjor med egen logo eller text i brodyr.
Den här västen är trots sin lätta vikt värmande i alla väder och användbar hela året. Vutter & Buck har valt att använda Primaloft® vaddering för dess värmande funktion, kompakthet och komfort. Då kroppen använder energi för att hålla sig varm, anänder Primaloft® en patenterad microfiberstruktur för att hålla kroppens värme och energi. De ultrafina fibrerna formar en tät väv av luftfickor som fångar värmen från kroppen vilket stöter bort kyla. När vadderingen blir blöt släpps luften fri på ett andningsbart sätt. De ultratunna Primaloft® fibrerna är framtagna med en vattenavstötande förmåga som håller västen torr och isolerande. Västen som är utrustad med flera fickor och en gömd huva kan rullas ihop och göras såpass kompakt att den ryms i ena fickan. Beställ västar med eget brodyr.
Vindtät jacka från Cutter & Buck. Lätt och smidig jacka som ger dig mycket rörlighet. Fickor med dragkedja på framsidan av jackan. Jackan har ett brett användningsområde. Finns även i dammodell. Beställ jackor med eget tryck.
Vindtät jacka från Cutter & Buck. Lätt och smidig jacka som ger dig mycket rörlighet. Fickor med dragkedja på framsidan av jackan. Jackan har ett brett användningsområde. Finns även i herrmodell. Beställ jackor med eget tryck.
Denimskjorta i herrmodell. Mjukt och slitstarkt indigofärgat tyg. Skräddarsydd passform med formad krage. Denna skjorta definerar den moderna dress coden. Med rötter i amerikanska västern ger Ellenburg en känsla av tidlöshet uppblandat med nutid. Herrskjortan har en bröstficka. Öko-tex certifierad. Finns även i dammodell. Beställ skjortor med eget tryck eller brodyr.
Klassisk och tidlös bomullspiké från Cutter & Buck. Tillverkad i slitstark bomull av hög kvalitet med andningsfunktion och i en modern passform. Den har ribbad krage och knappslå med två knappar samt kort ärm med ribbad ärmslut. Finns även i dammodell. Öko-tex certifierad. Beställ pikétröjorna med eget tryck eller brodyr.
Klassisk och tidlös bomullspiké från Cutter & Buck. Tillverkad i slitstark bomull av hög kvalitet med andningsfunktion och i en modern passform. Den har ribbad krage och knappslå med två knappar samt kort ärm med ribbad ärmslut. Finns även i herrmodell. Öko-tex certifierad. Beställ pikétröjorna med eget tryck eller brodyr.
Chinos i slitstark bomull som är uppblandad med elastan för extra stretch och komfort. Klassisk passform med rakställda ben. Byxan finns i två innerbenslängder: 32” 82 cm och 34” 86 cm. Snedfickor framtill, passpoalfickor bak samt gylf med YKK dragkedja. Finns även i dammodell. Beställ byxor med eget tryck.
Belfair är en uppdatering av den klassiska oxfordskjortan där traditionella särdrag som ”button down collar” kombineras med moderna detaljer. Oxfordkonstruktionen är vävd med högkvalitativa bomullsgarner och tyget har i slutskedet genomgått tvätt för att få till den där extra mjukheten i tyget. Oxfordskjortan är ett självklart plagg i garderoden som ger en känsla av komfort tillsammans med en preppy avskalad look. Finns även i dammodell. Beställ Skjortor med eget tryck eller brodyr.
Belfair är en uppdatering av den klassiska oxfordskjortan där traditionella särdrag som ”button down collar” kombineras med moderna detaljer. Oxfordkonstruktionen är vävd med högkvalitativa bomullsgarner och tyget har i slutskedet genomgått tvätt för att få till den där extra mjukheten i tyget. Oxfordskjortan är ett självklart plagg i garderoden som ger en känsla av komfort tillsammans med en preppy avskalad look. Finns även i herrmodell. Beställ Skjortor med eget tryck eller brodyr.
Byxor i ett starkt stretchmaterial med quickdry funktion. Byxorna är laddade med tekniska lösningar och designade för en aktiv livsstil. Knappjustering och silkonband i midja. DryTecTM tyget hjälper till att snabbt få bort fukt vilket höjer byxans komfort. Både byxorna passar utmärkt som en tålig arbetsbyxa eller som ett snyggt funktionsplagg på golfbanan. Byxorna finns även i dammodell. Beställ byxor med eget tryck eller brodyr.
En supertunn jacka gjord med PrimaLoft® vaddering vilket ger dig alla egenskaper som ett outdoorplagg bör innehålla: värmande, lätt att packa ihop och extremt mjuk att ha på sig. PrimaLoft Black Eco® vadderingen är framtagen av 60% förnyelsebart material vilket har kombinerats med en avancerad fiberteknologi. Insulationsmaterialet hjälper din kropp att hålla en komfortabel temperatur och behålla energin. Jackan är utvecklad i väl valda material som kan motstå kyla och som ger dig skydd under en hajk i skärgården eller på bergstoppen. Genom att kombinera dessa outdooregenskaper med moderna detaljer så som vågrät kviltning, en mix av olika tyger och intressanta detaljer ges denna jackan många användningsmöjligheter. Jackan är utrustad med dragkedjsfickor och elastiskt kantband som drar till nedtill och i ärm samt stänger ute kyla. Dragkedjan framtill är från YKK METALUXE® vilket med sin metall-look ger jackan en lyxig känsla. Beställ jackor med eget brodyr.
En supertunn jacka gjord med PrimaLoft® vaddering vilket ger dig alla egenskaper som ett outdoorplagg bör innehålla: värmande, lätt att packa ihop och extremt mjuk att ha på sig. PrimaLoft Black Eco® vadderingen är framtagen av 60% förnyelsebart material vilket har kombinerats med en avancerad fiberteknologi. Insulationsmaterialet hjälper din kropp att hålla en komfortabel temperatur och behålla energin. Jackan är utvecklad i väl valda material som kan motstå kyla och som ger dig skydd under en hajk i skärgården eller på bergstoppen. Genom att kombinera dessa outdooregenskaper med moderna detaljer så som vågrät kviltning, en mix av olika tyger och intressanta detaljer ges denna jackan många användningsmöjligheter. Jackan är utrustad med dragkedjsfickor och elastiskt kantband som drar till nedtill och i ärm samt stänger ute kyla. Dragkedjan framtill är från YKK METALUXE® vilket med sin metall-look ger jackan en lyxig känsla. Beställ jackor med eget brodyr.
Långärmad tröja med halvvägsdragkedja. Materialet är framtaget i ett extremt mjukt och följsamt polyestertyg som transporterar bort fukt från din kropp under en dag ute på golfbanan. Utrustad med YKK® dragkedja framtill och ett skyddande lager under dragkedjan för att förhindra skav mot huden. Raglanskurna ärmar för ökad rörelsefrihet. Liten bröstficka med dragkedja där nycklar och kort ryms. Finns även i dammodell. Beställ tröjor med eget tryck eller brodyr.
Oakville är vår stickade tröja som går att matcha med nästn allt. Den stickade konstruktionen är mjuk och inte för tjock, vilket gör att den fungerar perfekt över en skjorta. Garnblandningen ger dig en behaglig mjukhet från bomullen och lång hållbarhet från nylonet. Oakville finns i både v-ringad och rundhalsad variant. Finns även i dammodell. Beställ stickade tröjor med eget brodyr.
Oakville i dammodell. Stickad tröja som går att matcha med nästan allt. Den stickade konstruktionen är mjuk och inte för tjock, vilket gör att den fungerar perfekt över en skjorta. Garnblandningen ger dig en behaglig mjukhet från bomullen och lång hållbarhet från nylonet. Oakville finns i både v-ringad och rundhalsad variant. Finns även i herrmodell. Beställ stickade tröjor med eget brodyr.
Jacka Silverdale är en mjuk och komfortabel jacka som du kommer vilja ha på dig varje dag till kontoret eller när du är på resande fot. Jackan är lätt att vika ihop och väger nästan ingenting i ditt handbagage. Som insulation har vi använt oss av Sustans® vilket består av förnyelsebara fibrer från DupontTM and Sorona®. Vid tillverkningen av Sustans® används 30% mindre energi och det består till 37% av återanvändabart material jämfört med marknadens vanliga insulationsmaterial. Jackan är utrustad med YKK VISLON® dragkedjor och graverade metalldragkläppar framtill och i fickor. Jackan finns även i dammodell. Beställ jackor med er logo.
Den här tröjan med halv dragkedja framtill är framtagen i exceptionellt Cashwool- kvalitet. Vi har letat fram den bästa merinoullskvaliteten från Italien, lika mjuk som kashmir men som samtidigt går att tvätta i maskin. Dekorerad med en tunn diskret dragkedja framtill med en metallzippuller. Ribbat avslut framtill samt på ärm och krage. Tröjan är en unisexmodell. Beställ träjor med er logo i brodyr.
Vårt specialdesignade CB DryTec + 35UPF-tyg är ett mjukt och stretchigt tyg med fuktavvisande förmåga vilket gör pikén till en favorit i garderoben. Passar lika bra under kavajen som på golfbanan. Den unika tri-blend kvaliten har ett brett användningsområde för dig med en aktiv livsstil. Advantage Premium är vår uppdaterade 2.0 version med ”self-fabric” krage med randigt tyg inuti som snygg kontrast. Finns även i dammodell. Beställ pikétröjor med eget tryck eller brodyr.
Vårt specialdesignade CB DryTec + 35UPF-tyg är ett mjukt och stretchigt tyg med fuktavvisande förmåga vilket gör pikén till en favorit i garderoben. Passar lika bra under kavajen som på golfbanan. Den unika tri-blend kvaliten har ett brett användningsområde för dig med en aktiv livsstil. Advantage Premium är vår uppdaterade 2.0 version med ”self-fabric” krage med randigt tyg inuti som snygg kontrast. Finns även i herrmodell. Beställ pikétröjor med eget tryck eller brodyr.
learwater jackan är ett ytterplagg du kan lita på i alla väder då jackan är har hög vattentätfunktion och utmärkt andingsförmåga. Det lätta tyget ger dig det flexibla plagg som krävs i tuffa miljöer: tyget transporterar effektivt fukt från insidan till utsidan vilket ger dig ett skyddande lager från vind och regn. Vattentäta dragkedjor på fickor framtill och huva som ryms i kragen. Tejpade sömmar. Reglerbar ärm och avslut nedtill för en komfortabel passform. Clearwater är framtagen som ett högprestationsplagg i streetstyledesign. Finns även i dammodell. Beställ jackor med eget tryck eller brodyr.
Skön tröja med rätt passform. Oakville är vår stickade tröja som går att matcha med nästen allt.Tröjan är mjuk och skön att ha på sig och inte för tjock, vilket gör att den fungerar perfekt över en skjorta. Garnblandningen ger dig en behaglig mjukhet från bomullen och lång hållbarhet från nylonet. Oakville finns i både v-ringad och rundhalsad variant. Herr och dammodeller. Beställ tröjor med egen logotype eller text i brodyr.
Skön tröja i dammodell med rätt passform. Oakville är vår stickade tröja som går att matcha med nästen allt.Tröjan är mjuk och skön att ha på sig och inte för tjock, vilket gör att den fungerar perfekt över en skjorta. Garnblandningen ger dig en behaglig mjukhet från bomullen och lång hållbarhet från nylonet. Oakville finns i både v-ringad och rundhalsad variant. Beställ tröjor med egen logotype eller text i brodyr.
Härlig jacka i bra passform som passar lika bra till kontoret som vid aktivitet som te.x löpning eller på golfbanan. Tekniskt avancerad jacka i extremt stretchigt lättviktstyg som ger dig bra rörelsefrihet vid aktivitet. WeatherTec-tyget skyddar dig effektivt mot kalla vindar och lätt regn med bibehållen hög fukttransporterande förmåga. Låsbara YKK-dragkedjor i kontrastfärg framtill och i fickor. Dold huva inuti kragen som ger skydd för regn. Finns även i herrmodell.
Skjortan är en nytolkning av den klassiska oxfordskjortan men med adderad stretch för en följsam passform. Tyget är tvättbehandlat för att ge en lyxig och mjuk känsla. Utrustad med ”button-down-krage”, bröstficka och rundad skärning nedtill. Den här skjortan kommer bli din absoluta favorit i garderoben. Skjortan finns även i en dammodell. Beställ skjortor med eget tryck eller brodyr.
Skjorta i dammodell. Skjortan är en nytolkning av den klassiska oxfordskjortan men med adderad stretch för en följsam passform. Tyget är tvättbehandlat för att ge en lyxig och mjuk känsla. Utrustad med ”button-down-krage”, bröstficka och rundad skärning nedtill. Den här skjortan kommer bli din absoluta favorit i garderoben. Skjortan finns även i en herrmodell. Beställ skjortor med eget tryck eller brodyr.
Navigate Softshell är en är en sportig jacka från Cutter & Buck som inte gör någon besviken. De gråmelerade sidopanelerna i stretchigt tyg ger dig stor rörelsefrihet och en snygg kontrast mot det mörka tyget. CB WeatherTec™-materialet skyddar mot alla typer av oberäkneligt väder vare sig du tar cykeln till jobbet eller är på golfbanan. CB-logo i reflekterande tryck baktill gör att du syns väl i mörkret. Finns även i herrmodell.
Oak Harbor är designad som en hoodtröja men ger lika bra värmeskydd som en jacka. Ärmar och sidopaneler i stretchigt mjukt polyestertyg med fleeceinsida. Jackan är kviltad och vadderad fram- och baktill med Sustans® i återvunnet material från DuPont™ Sorona®. Damjackan har huva och herrjackan har en krage. Låsbara dragkedjor framtill och i fickor. Bär Oak Harbor som den är tidigt på säsongen eller under ett skyddande lager. Finns även i dammodell.
Oak Harbor är designad som en hoodtröja men ger lika bra värmeskydd som en jacka. Ärmar och sidopaneler i stretchigt mjukt polyestertyg med fleeceinsida. Jackan är kviltad och vadderad fram- och baktill med Sustans® i återvunnet material från DuPont™ Sorona®. Damjackan har huva och herrjackan har en krage. Låsbara dragkedjor framtill och i fickor. Bär Oak Harbor som den är tidigt på säsongen eller under ett skyddande lager. Finns även i herrmodell.
Jackan som är lika snygg på landet som i stan, ger Whittier Softshell dig ett solitt skyddande lager vid regn och blåst. Tack vare tygets tekniska laminering är materialet vattentätt och vindtätt samtidigt som det släpper igenom luft. Välskuren silhuett och utrustad med många praktiska funktioner såsom fickor med dragkedja, avtagbar huva samt ärmavslut med kardborreband som är lätta att justera. Finns även i herrmodell.
Skön väst när det är lite kyligt ute eller under en skaljacka som ett värmande lager. Vadderad med det premiummärkta, återvunna materialet Primaloft Black Eco®som är lätt men ändå värmande. Yttertyget är vävt i återvunnet nylongarn. Fickor med dragkedjor framtill. Vertikal kviltade sömmar vilket ger en passform som smickrar figuren. Västen är lätt att packa med sig på resan och det ideala lager-på-lager plagget. Finns även i dammodell.
Skön väst när det är lite kyligt ute eller under en skaljacka som ett värmande lager. Vadderad med det premiummärkta, återvunna materialet Primaloft Black Eco®som är lätt men ändå värmande. Yttertyget är vävt i återvunnet nylongarn. Fickor med dragkedjor framtill. Vertikal kviltade sömmar vilket ger en passform som smickrar figuren. Västen är lätt att packa med sig på resan och det ideala lager-på-lager plagget. Finns även i herrmodell.
Baker-jackan i dammodell. (Baker Jacket) är framtagen i ett tekniskt 2-vägsstretchmaterial för obehindrad rörlighet och komfort. Jackans fyllning från Sustans® av Dupont™ och Sorona® är lätt och luftig innanför tygets pressade kanaler. I förhållande till jackans värmande förmåga är ytterplagget förvånansvärt lättviktigt och fungerar både som ytterlager och undre lager en kall dag. Dragkedja framtill med auto-lock och skyddande lager vid halsöppningen. Fickor framtill med dragkedjor. Jackan finns även i herrmodell.
Pendleton är en modern en skräddarsydd jacka med en sportig look. Framhävande detaljer som diamantkviltat mönster, markerade axelsömmar och tillsydda sidpaneler. Sustans®-vadderingen från DupontTM och Sorona® gör jackan mycket varm i förhållande till sin vikt och håller dig varm och skön under höstens kyliga dagar. Utrustad med YKK-dragkedja framtill i svartoxidmetall. Två praktiska fickor i fleece, utrustade med dragkedjor samt en ficka på insidan av jackan för säker förvaring av värdesaker.
Fodrad väst i hög kvalitet. Baker-västen (Baker Vest) är framtagen i ett tekniskt 2-vägsstretchmaterial för obehindrad rörlighet och komfort. Västens fyllning från Sustans® av Dupont™ och Sorona® är lätt och luftig innanför tygets pressade kanaler. I förhållande till västens värmande förmåga är ytterplagget förvånansvärt lättviktigt och fungerar både som ytterlager och undre lager en kall dag. Dragkedja framtill med auto-lock och skyddande lager vid halsöppningen. Fickor framtill med dragkedjor.
En varm lite längre jacka i bra kvalitet. Wenatchee Jacket ger dig ett utmärkt skydd under kalla vintrar. Den är idealisk för alla slags utomhusaktivitet men håller dig även varm på vägen till jobbet. Upp till 50% av tyget är i återvunnet polyestergarn från plastavfall. Trots att jackan är riktigt varm väger den ytterst lite. Den luftiga vadderingen från Sustans DuPont ™ Sorona ® har en blandning av syntetiska samt förnybara naturfibrer. Jackans tyg och vaddering har pressats ihop i kanaler som är gjorda helt utan sömmar. Huvan är justerbar och avtagbar och jackan är utrustad med en tvåvägsdragkedja och en knappslå som stänger vinden ute. Finns även i dammodell.
Vår ikoniska Advantage nu också som skjorta i samma komfortabla tri-blendmaterial. Casual möter uppklätt, vi lovar att skjortan blir din favorit på jobbet, resan eller på en middag ute. Kombinationen av designelement från en klassisk skjorta och det mjuka tri-blendtyget ger ett hybridplagg som får dig att se snygg ut och funkar hela dagen lång.
Vår ikoniska Advantage skjorta i dammodell. Tilverkas i komfortabla tri-blendmaterial. Casual möter uppklätt, vi lovar att skjortan blir din favorit på jobbet, resan eller på en middag ute. Kombinationen av designelement från en klassisk skjorta och det mjuka tri-blendtyget ger ett hybridplagg som får dig att se snygg ut och funkar hela dagen lång.